1

Konu: Bergama

Bergama, İzmir iline bağlı bir ilçedir. Bergama, Türkiye'nin en büyük ilçelerinden biri olup, kendine toplam 114 köy ve 5 belde bağlıdır.

Coğrafi Yapı
İlçe, Ege Bölgesi'nin kuzeybatısında olup, 37°07 kuzey enleminde, 27°12 doğu boylamı arasında yer almaktadır. Kuzeyinde Madra Dağı (en yüksek yeri Geyikli: 1051m), güneyinde Yunt Dağı (en yüksek yeri Maya Tepesi: 1344m), dağ silsileleri ile çevrili Bakırçay Havzası'nda kurulmuştur.
Bakırçay Ovası'nın uzunluğu 45 km, genişliği yer yer 15-20 km arasında değişmektedir. İlçe merkezinin rakımı 68 metre, Akrapol'deki rakımı 331 metredir. İlçemizin ilimize ve komşu iller olan Manisa, Balıkesir gibi merkezlere olan uzaklığı 100 km civarındadır.
İlçenin kuzeyinde Ayvalık, Burhaniye ve İvrindi, doğusunda Soma ve Kınık, güneyinde Manisa ve Aliağa, batısında da Dikili ilçesi bulunmaktadır. Güneybatısında Ege Denizi sahili yer almaktadır.
İlçe, merkezi dahil olmak üzere, Zeytindağ, Yuntdağ, Göçbeyli, Turanlı ve Kozak bucakları olarak altı bucağa ayrılmıştır.

İklimi
Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı Akdeniz iklimi egemendir. Gündüz ve gece arasında sıcaklık farkı 15-20 derece arasındadır. Rüzgarlar yaz ve kış kuzeyden yıldız, kuzeydoğudan poyraz, kuzeybatıdan karayel eser. Lodos ve batı rüzgarları yağmur getirir. Yıllık yağış tutarı 600 mm3 civarındadır.

Bergama Yöresi Halk Oyunlari
Karma Oyunlar: Bergama Zeybeği, Harmandalı, Bergama Bengisi, Güvende, Somalı, Yalabı, Dağlı, Arpazlı, Çekirdeksiz Bağlarım.
Erkeklerin Oynadığı Oyunlar: İsmailli, Jandarma, Yunddaği, Sebai, Üç parmak, Koca Arap, Nacakoğlu.
Kızların Oynadığı Oyunlar: Bergama Konakları, Entarisi Mavili, Zahide Molla, Findik Sıdıkam, Al Basma, Kız Harmandalısı, Ey Yüceler.

Nüfus    Merkez    Köy    Toplam
İlçenin Nüfusu:    52.173    54.363    106.536