1

Konu: Kamera Sistemi Kurulurken dikkat edilmesi gerekenler

İşyerinize Kamera Sistemi Kurulurken dikkat edilmesi gerekenler
*** Görüntüsü aktarılacak olan alanda gece(Işıksız Ortam) görüntü kayıdı veya izleme yapılıp yapılmadığına dikkat edilmeli görüntüsü aktarılacak olan alanda sadece gece görüntü kaydı yapılıp izleme yapılacak ise "GECE GÖRÜŞLÜ" kamera alınmalıdır. Gece Görüşlü kameralarda IR (IRILLUMINATOR) ledleri mevcuttur IR sayısı fazla olan kamerada daha kesin çözüm elde edilmektedir.
*** İzlenecek alanda üst düzey görüntü kalitesi ve alanın net görüntülenmesi isteniyor ise kameranın özelliği olan sensör değerinin küçük olmasına dikkat edilmelidir
*** İzlenecek alanda hangi yapıda kamera kullanılması gerektiğine dikkat edilmeli ve uygun olan Dome, Speeddome, İp veya CCD kamera kullanılmalıdır.
*** Geniş açı talep ediliyor ise lensdeki mm değerinin küçük olması gereklidir
*** Uzunluk talep ediliyor ise mm değerinin büyük olması gereklidir
*** İhtiyaç duyulan lensin Autoiris veya Standart özellikte olmasına dikkat edilmelidir.
*** Görüntü kaydının ve görüntü aktarımının gerçek zamanlı olması talep ediliyor ise seçim yapılması gereken ürünün FRM değerinin yüksek olmalıdır. FRM değeri/Kamera adeti Yaptığınızda kamera başına 25FRM düştüğü taktirde alacağınız kart veya cihaz gerçek zamanlıdır.
*** Kayıt edilen görüntüyü veya monitöre aktarılan görüntünün uzaktan erişim ile izlenilmesi talep ediliyor ise uzaktan erişim özelliğine sahip olan Kart veya Dijital kayıt cihazı alınmalıdır.
*** Dijital kayıt cihazlarında HDD dahil değildir.
*** PCI kartların yazılım desteği mevcuttur ve uzaktan erişim için kutu içerisinde ki yazılım veya internet explorer kullanılabilir.
*** 4 (dört)kanal PCI kartlarda üzerine dahil 4 adet BNC girişi mevcuttur. 4 kanal üzerindeki kartlarda Kutu içinden 8'li, 16'lı ve 32'li gibi çoklayıcılar çıkmaktadır. İç Ortam veya Dış ortam Muhafazası Seçimi Yapmadan Önce Bilinmesi Gereken Husular:
*** Kullanılan Kameranın bulunduğu ortam gereğince muhafaza alınmalıdır. Soğuk hava şartlarında görüntü aktarımı yapan kameralar için Rezistanslı muhafaza kullanılmalıdır.

2

Cvp: Kamera Sistemi Kurulurken dikkat edilmesi gerekenler

Kamera sisteminde kullanılacak kameraların özellikleri ve kullanılacak yere göre uyumluluğunun yanında kullanılan kabloların kaliteli olması ve kayıt sisteminin de stabil çalışması çok önemlidir. Gerekli olduğu durumlarda kayıtlara ulaşamamak yaptığınız yatırımın boşa çıkması anlamına gelir.

İzlenecek alanın ışıklandırması, ortam şartları ve kameranın pozisyonuna göre kesinlikle doğru özelliklerde bir kamera, lens, kartlar ve doğru görüntü taşıyıcılar kullanılmalıdır.

Kurulacak olan CCTV sistemlerinden en yüksek verimi alabilmek için güvenlik planlayıcılarının iyi bir analiz yapmaları, geniş alanları (oto parklar) mı, yakın görüntüleri mi (otomobil plâkaları), hareketsiz görüntüler mi (garaj kapıları), hareketli görüntüler mi (hareket halindeki taşıt araçları), sürekli video kaydı mı yoksa sadece belirli zamanlarda yada alarm durumunda mı kayıt gerektiği gibi pek çok konuda ihtiyaçlarını tam olarak belirleyip sistem ve malzeme seçimlerini yapmaları gerekmektedir. Ayrıca tercih ettikleri sistemlerin işletilmesi kullanıcı personeli zorlamayacak şekilde basit, değişik kullanım ve ortam şartlarına uygun olarak sağlam olması gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki CCTV sistemleri kendi başlarına bir koruma sağlamazlar, sistemi kullanan kişiler onun kapasitesi hakkında bilgi sahibi, kullanımında vasıflı olmalı ve kameraya yakalanan görüntü ve olaylara derhal tepki verebilecek şekilde eğitilmelidirler.

3

Cvp: Kamera Sistemi Kurulurken dikkat edilmesi gerekenler

Firmanız CCTV kamera ve kayıt sistemleri ile işyerinizi, ofisinizi, dükkanınızı, deponuzu veya işyerinizdeki farklı bölümleri sürekli izleyebilir, kayıt ve arşiv yapabilir, gerekirse uzaktan bağlanıp izleme yapabilir, gerekirse de eski kayıtlarınızı izleyebilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza uygun ve profesyonelce projelendirilmiş bir kamera sistemi ile ofis ve ya işyerinizde hem güvenlik ihtiyaçlarınızı, hem de çalışanlarınızın kontrolü, izlenmesi ve iş takibi gibi konuları çözmüş olursunuz. CCTV kamera sistemleri ile işletmelerde verimlilik arttırılabileceği gibi, güvenlik personeli bakımından da önemli tasarruflar sağlanabilir.

Teknolojide ki son gelişmeler CCTV sistemlerini de etkilemiş, görüntüleme sistemleri güvenlik, koruma ve yönetimsel uygulamaların vazgeçilmez parçası olmuştur. Özellikle dijital sistemlerin devreye girmesiyle birlikte bina, tesis ve kurumların güvenlik organizasyonlarının yanı sıra, çalışanların izlenmesi, kanıtların toplanması, fabrikalarda üretimin, mağazalarda, bankalarda hırsızların takibi ve müşteri ilişkilerinde CCTV sistemlerinden yoğun olarak yararlanılmaktadır. Yine teknolojik gelişmelere paralel olarak pek çok kurum ziyaretçilerin ve çalışanların kimliğini tespit etmek, tehlikeli çalışma bölgelerini izlemek, hırsızlığa karşı korunmak, şüpheli şahısları ve plakalı araçları tespit etmek bina, park, alanlarında, havaalanlarında güvenliği sağlamak için CCTV sistemleri kullanmaktadır.

Firmanız kamera sistemlerinde keşif ve projelendirmeden, kablolama ve altyapının oluşturulması, sistemin teslim edilmesine ve kurulumdan sonra çıkabilecek sorunlara kadar her konuda destek vermektedir