1

Konu: MMO nedir? Türleri nelerdir?

MMO nedir?
MMO nedir ? MMO , massively multiplayer online’ın kısaltmasıdır. Türkçesini merak ediyorsanız; birçok oyuncunun oynadığı devasa çevrimiçi oyun olarak çevrilebilir. MMO oyunlar kendi arasında MMORPG, MMOFPS , MMOTPS vb. ayrılmaktadır.

MMORPG nedir?
MMORPG terimi Ultima Online’ın kurucusu Richard Garriott tarafından bulunmuştur. 1997 yılından bu yana oyuncular tarafından yoğun ilgi görmüş MMORPG türü İngilizce massively multiplayer online role-playing game olarak tanımlanır. Türkçe’ye devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu olarak çevrilebilir.

MMORPG oyunlarda oyuncuların oluşturdukları ya da seçtikleri karakterler tamamı ile fantezi ürünüdür. Oyunlardaki ırklar ve diğer kimlik bilgilerinin büyük bir çoğunluğu gerçeği yansıtmaz. Kısaca MMORPG oyuncunun hayal ürünü olan bir Dünyada farklı mesleklerle uğraşan farklı karakterler seçerek yaşanabilecek sayısız ihtimalden kendilerine bir yol yaratıp o yolu takip etmelerinden ibarettir. Yani oyuncular MMORPG oyunlarda gerçek hayatlarında elde edemedikleri hayallerinin bir yansımasını yaşadığını söyleyebiliriz.

MMORPG türünde Blizzard firmasının World of Warcraft oyunu, Perfect World Entertainment firmasının Neverwinter Online oyunu, NTTGame firmasının Kingdom Online oyunları, BlueHole Studio firmasının TERA Rising oyunu, Sony Online Entertainment firmasının EverQuest II oyununu oyuncuların yüksek ilgisini çekmektedir.

MMOFPS nedir?
MMOFPS türü İngilizce massively multiplayer online first person shooter olarak tanımlanır. Türkçe’ye devasa çok oyunculu çevrimiçi birinci şahıs gözünden oynanan oyun olarak çevrilebilir. Bu tür oyunlar karakterin sadece kollarını görecek şekilde bir kamera açısına sahiptir.

MMORPG oyunlara oranla bu oyunlarda anlık karar verme yeteneği daha önemlidir. Bu oyunların senaryoları MMORPG oyunlara kıyasla daha küçüktür ve senaryoya karışma imkanınız pek mümkün değildir. Fakat MMOFPS oyunlarda oyun stilinizi seçtiğiniz karaktere göre değil kullandığınız eşyalara göre belirleyebilirsiniz. MMOFPS’lerde genellikle belli başlı bir kaç mod bulunur.

MMOFPS türünde Valve firmasının Half-Life 2 , Counter Strike ve Counter Strike-Global Offensive oyunları, NTT Game firmasının Phantomers oyunu, JoyGame firmasının RIP: Final Bullet ve Wolfteam oyunları,  Nfinity Games firmasının Point Blank oyunu oyuncular tarafından ilgi görmektedir.

MMOTPS nedir?
MMOTPS türü İngilizce massively multiplayer online third person shooter olarak tanımlanır. Türkçe’ye devasa çok oyunculu çevrimiçi üçüncü şahıs gözünden oynanan oyun olarak çevrilebilir. Bu tür oyunlar karakterin tamamını görecek şekilde bir kamera açısına sahiptir.

MMOTPS oyunlar MMOFPS oyunlar ile aynı mantığa sahiptirler bu oyunlarda tek fark görüş açısıdır diyebiliriz.

MMOTPS türünde  Aeria Games Europe firmasının S4 League oyunu, GamersFirst firmasının APB:Reloaded oyunu, Rock Hippo firmasının Microvolts oyununu örnek olarak verebiliriz.