1

Konu: Evde salamura zeytin yapımı

Evde salamura zeytin yapımı
Yeşil Kırma Zeytin Yapımı
Zeytinler toplanıp yıkanır ve çöpleri ayıklanır. Toplanan zeytinlerin devamlı su dolu bir kapta bulunması lazım. Daha önceden çürük veya kurtlu olduğunu fark edemediğiniz zeytinler suda durdukça kurtlusu daha belirgin olur.

Şekil 1.1 deki gibi zeytine bıçakla enine çekirdeğe gelinceye kadar yarım ay şeklinde kesilir ve su dolu kaba atılır. Bütün kesim işi bittikten sonra zeytinler tek tek alınır ve banko üzerinde tahta bir tokmakla hafif (kuvvetli olmayacak şekilde) bir şekilde üzerine vurulur. Tekrar su dolu bir kapta biriktirilir.

Not: Kırma zeytin kabının içine 15-20 adet zeytin yaprağı koyarsanız zeytini parlak gösterir.

Şekil1.2 de görüldüğü gibi bir kuşun gagasını düşünün, açılımı az olacak. Bu şekilde yapılan kırma olayı zeytini ezmiyor. Taşla vurulduğu zaman bütün olarak zeytine gidiyor ve yarılıyor ve tabii zeytinin dayanma süresi uzun olmuyor. Kırma işlemi bittiğinde zeytinler tek tek 1,5 litrelik pet şişelerin içine konur ve sıkı bir şekilde yerleştirilir. Pet şişeler suyla doldurulur.

Her gün bu petteki zeytin dolu suyu yavaş bir şekilde boşaltılır. Tabii lavaboda havası aldırılarak kapak açılır, asitli olduğu için patlama bile yapabilir. Tekrar su konur. Bu olay 10 gün devam eder.Ta ki pet şişenin içindeki tazyiğin bittiğini anlayıncaya kadar devam eder. Bir de yeşil su akma durumu ortadan kalktığında kırma zeytin olmuş oluyor.

1,5 litrelik zeytin dolu petin içine 10 adet limontuzu, bir çorba kaşığı salamurada kullanılan kalın tuz (kaya tuzu değil); bu şekilde birden fazla yapmış olunan içi zeytin dolu petler güneş görmeyen yerde muhafaza edilir. Yenileceği zaman petin içinde tuzlu ve limontuzlu suyu bir yere boşaltılır. Pet ağız tarafından 4 parmak aşağı kesilir ve bir başka kaba koyulur. Tuzlu ve limontuzlu suyu tekrar pet şişenin içine konulup buzdolabının gözünde muhafaza edilir. İstendikçe içinden alınır sofraya konur.

Not: Kırma zeytinin toplama zamanı eylül ayı içerisinde olmalıdır. Zaman geçerse zeytin olgunlaşır ve erimeye sebep olabilir.

Afiyet olsun

2

Cvp: Evde salamura zeytin yapımı

Siyah Yağlama Zeytin Yapımı
Zeytinler bolca suyla yıkanır; çöpleri sapları ayıklanır.
Zeytinler 3e dilinir ve su dolu 5-6 kiloluk plastik bir kaba konur
Her hafta suyu değiştirilir ve bu bir ay sürer. Yani ayda en az 4 defa suyu değişecek.
Bir ay sonra aynı plastik kaba konu ve suyu zeytinden ayrılır.

Ayrılan su 90 derecede kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Bu arada zeytini susuz bırakılmaz, yeni su içinde kalır. Kaynatılmış su soğuyunca, yapacağın yağlı zeytinin kaç kilo olduğunu bilmen lazım. O kaynamış ve soğumuş suyun içine kilo başına 90 gram tuz eritilir. Tuz iyotlu olmayacak. Bildiğimiz salamura zeytinlerde kullanılan biraz iri tuz kullanılacak. Hangi kabın içine ve kaç tane kap olursa olsun, hepsinin de içine, kilosuna göre tuz koyacaksın (amaç tuz eritilecek kabın içinde zeytinlerin aldığı kadar suda eritmen lazım, tuz oranını kaybetmemek için –çok önemlidir-)

Tuzlu şekilde kaplarda bir ay bekletilir ve bir ay sonra suyu boşaltılıp temiz bir çuval içine konur. Üzerine ağırlık konularak (3kg zeytine 5kg civarı ağırlık yeterlidir) 15-20 gün acı suyu çıkartılır. Bu aşamada arada sırada zeytin dolu çuval ırgalattırılır yani alt-üst yapılır.

20 gün sonunda zeytinleri muhafaza edeceğin kabın içine koymadan önce limonu ince ince, yuvarlak bir şekilde kesip, bir tepsinin içine yerleştirilir ve üzerine tuz dökersin (normal bir salataya tuz nasıl serpiliyorsa). Bir gün bekler. Ertesi gün diğer tarafını çevirir aynı oranda tuzu buraya da serpersin.
Zeytini koyacağın tabanına bir sıra limon konur sonra zeytinleri kaba koyarsın. 3 parmak zeytin, 1 sıra limon bu kabın üstüne yani kapak kısmına gelinceye kadar. Daha sonra alabildiği kadar zeytinyağı konulur ve güneş görmeyen yerde muhafaza edilir. Zeytini alırken kabımıza, zeytin, limon ve zeytinyağı da gelecektir. Afiyetle yenir.

Afiyet olsun

3

Cvp: Evde salamura zeytin yapımı

Susuz Siyah Zeytinin yapımı
1. Zeytinin cinsi : Siyah dağ zeytini olacak ( not: ayvalık, Gemlik zeytinlerinden olmayacak)
2. Kap şekli : 5 litrelik pet şişe (formül bu şekilde)
3. Tuz oranı : 1 kilo zeytin için 90 gr kaya tuzu
Not: Eğer zeytinler tam terbiye şeklini alamadı ise 3 ay geçtikten sonra 20 gr tuz ilave edilir.
4. Zeytinyağı oranı : 5 litrelik petin içine bir çay ardağı zeytinyağı.
5. Şeker oranı : 5 litrelik petin içine bir çorba kaşığı toz şeker.
6. Sirke oranı : 5 litrelik petin içine bir kahve fincanı üzüm veya elma sirkesi.
7. Zeytin oranı : 5 litrelik petin içine 3 kilo zeytin konulacak.
8. Tuz oranı : 5 litrelik petin içine 270 gr kaya tuzu (her pet için ayrı ayrı)

Zeytinler bol suda yıkanıp çöpleri, sapları ayıklanır ve kurutulur.

Zeytinler pet şişeye konulur. 5 litrelik pet içine 3 kilo zeytin, 1 kahve fincanı sirke, bir çay bardağı zeytinyağı, bir çorba kaşığı toz şeker, 270 gr kaya tuzu konulur. Bu işlemler yapılıp peti karıştırma yapılır. 15 gün güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilir.

Her hafta petlerin içinde oluşan tuzlu su lavaboya boşaltılır. Boşaltma işlemini yaparken tazyik olma durumuna dikkat etmek lazım. Petin içindeki zeytini biraz geriye iterek, ağız kısmını boş bırakmak lazım. Bunu yapmaz isek pat diye bir ses çıkarır ve zeytinler ağızdan dışarı fırlar.

Bu tuzlu suyu lavaboda boşaltırken tel süzgeç kullanmak gerek zira erimeyen tuzlar tel süzgece dökülür. Dökülen her tuzu kendi petine koymak lazım yoksa her su boşaltmada tuzlar çıkarsa, tuz oranı ortadan kalkar.

Bu olay tahminen 3,5 – 4 ay sürer. Yukarıda izah edildiği gibi zeytinler yenilecek kıvama gelmedi ise (kaya tuzları tamamen eridikten sonra) 20 gram daha kaya tuzu konulabilir.

Petlerin üzerine mutlaka başlangıç ve olgunlaşma tarihlerini yazın.

Petlerdeki zeytinler bitinceye kadar kullanılır yani zeytinleri bir başka kaba koyup oradan kullanmayın. Zeytinlerin aroması bozulur. Yenilmek istendiğinde pet şişeyi yan yatırıp, tatlı kaşığı ile ağızdan alınır.

Her hafta tuzlu suları boşaltılırken petleri sallayıp karıştırmanız lazım. Hatta boşaltmadan önce peti ters çevirin ve tuzlu su üstteki zeytinleri ıslatsın.

İlave:
Daha büyük petlerde zeytinleri yapmak isterseniz oranları petin büyüklüğüne göre ayarlarsınız.
12 kg zeytine 1kg kaya tuzu (kalın olması iyidir)
2 günde bir yuvarlanır.
Haftada bir suyu dökülür.
Kurulumda 10 kiloya 1su bardağı zeytin yağı karıştırılır.
Serin yerde muhafaza edilir.

Afiyet olsun