1

Konu: Torf

TORF NEDİR?
Torf nemli ve çok yağış alan yaz sıcaklarının düşük olduğu yörelerde bataklık ve benzeri su altındaki arazilerde yetişen bitkilerin, (genellikle 'sphagnum' denilen yosunlar ve bataklık sazlarının) su dibinde çökerek kısmen çürümesi, su altında hava ile ilişkisi kesilmiş bir ortamda yıllarca çürüyüp birikerek kalın yataklar meydana getirmesi sonucu oluşur.

Açık kahve rengi veya sarımsı kahverengi lifli tipler odunsu, toprak halinde veya taneli olup asitle az alkali arasında yer alırlar. Bu organik artıkların tamamıyla ayrışmamış olanlarına torf, iyi ayrışmış ve organik maddesi fazla olanına toprak adı verilmektedir.

Torfun hacim ağırlığı düşük, su tutma kapasitesi yüksektir. Büyük oranda gözeneklilik gösterirler. Bu özellikleri nedeniyle harç yapımı için çok elverişlidir. %100 doğal bir malzemedir.

Asit reaksiyonludur. Ph'sı 3.5-4.5 tur. Azot dışında besin maddelerince fakirdir, bulunmamakla birlikte çok su tutması ve iyon değişimi yoluyla, suyun ve gübrenin bitkiye yavaşça düzenli bir şekilde verilmesini sağlaması önemli üstünlükleri arasındadır. Nispeten sterildir. Orijinal durumda bulunduğu ortamdan alınan Torf önce bir kırıcıdan geçirilir. Parçalanan malzeme elekten geçirilerek malzeme tane boyutuna sınıflandırılır.

2

Cvp: Torf

TORFUN FAYDALARI
* Genellikle rengi sarı, kahverengi ve siyah olabilen torf'nın sertliği azdır. Bazıları topraksı bir görünüme sahiptir.
* Toprağı organik ve mineral maddelerce zenginleştirerek kullanıldığı alanlarda bitki kökleri iyi havalandığından bitkinin gelişim hızını arttırır.
*  Bitki yetiştirme ortamının bir parçası olup üstün çimlendirme ve köklendirme özelliğine sahiptir.
* Toprağın, su tutma kapasitesini, bitkiyi besleme gücünü biyolojik aktiviteyi arttırır.
* Suda çözünebilir. Gübrenin tapraktan yıkanarak kaybolmasını önler.
* pH nötr veya alkalen topraklarda toprağın su tutma kapasitesini arttırır. Toprağın uzun süreli nemli kalmasını ve gevşemesini sağlar.

3

Cvp: Torf

HUMUS KATKILI TORF
* Topragın yapısını iyileştirici ve düzenleyici özelliğe sahiptir.
* Tohumun gözeneğinden emilen humat tohumu uyararak çimlenmeyi hızlandır. Bitkilerin vitamin içeriğini artırır.
* Topraktaki makro ve mikro elementlerin bitki kök bölgesinden uzaklaşmasını engeller. Yarayışlı hale getirerek doğal şelatlama yapar.
* Toprağa uygulanan bitki besin maddelerinin(N,P,K-Mg-Ca-Zn-Fe-Cu-Mn-B vs.) alınabilir şekle dönüştürerek alınımını en yüksek düzeye çıkarır. Çiçeklenmenin daha sağlıklı olmasını sağlar.
* Toprağın PH,sınıdüzenleyerek asidik ve bazik topraklarınötr seviyesine getirir. Toprağa uygulanan azotunyitip gitmesini engelleyerek bitkiye kademeli bir şekilde verir.
* Suda erimeyen kalsiyumkarbonatı (kireç) parçalayıp suda erir forına yani kalsiyumbikarbonat haline dönüştürür.Açığa çıkan karbondioksiti de fotosentezde kullanır.