1

Konu: chkdsk

CHKDSK Windows'taki Hatalar  denetleme ve hataları giderme amaçlı yazılımdır. İşlemlerini harddisk üzerinde yapar. Böylece bilgisayara bağlı tüm diskler de denetleme veya onarım yapabilirsiniz

Elle Çalıştırma: İsteğimize göre (örnek:harddiskte işlem sırasında,donma,takılma falan olursa,silinemeyen dosyalar çoğalmışsa chkdsk manuel olarak yapabliriz.Bir sorun olduğunda düzenleme için F8 ile dos komutlarından veya Başlat->çalıştır>cmd yazılarak açılan dos penceresine chkdsk/r *: yazarak enter yapınız..( * hardiskinizin harfi olacak) Ayrıca CHKDSK hangi disk üzerinde yapmak istiyorsak o diske sağ tıklayarak ->özellikler->araçlar->hata denetleme diyerekte çalıştırabilriz.
Otomatik Çalışma: Çeşitli durumlarda CHKDSK otomatik olarak devreye girer.
Bunları sıralayacak olursak: Görev çubuğunda sağ tarafta CHKDSK işlemi başlatmamızı isteyen uyarı çıkarsa,
Elektrik kesintisi veya aniden düğmeden kapatma durumunda

İkinci şıkta çoğunlukla windows başlarken otomatik olarak CHKDSK başlar.Çoğu kullanıcı fazla beklemeyeyim diye CHKDSK yapmadan açılış yaptırır.Bu harddisk için geri dönülemeyen hatlara yol açabileceğinden başlangıçta CHKDSK çalışmak ister bırakın çalışsın
Böylece CHKDSK ile dosya sistemi hataları otomatik olarak düzeltmesini sağlar varsa bozuk bölümler düzeltilir.


Şimdi gelelim Parametrelerine
chkdsk/f Diskteki hataları bu komutla düzeltiriz.Fakat  diskin kilitlenmesi gerekir.Çalışırken bunu yapamayacağı için sizden bilgisayar başladığında çalıştırılması için bilgi gelir.Sonrasında bilgisayarın ilk açıldığında denetlemeyi yaparak hataları otomatik olarak düzeltir.

chkdsk/v Tarama anında her dizindeki dosyaların adını görüntüler.

chkdsk/r\r\nDiskin kilitlenmesi gerekir.Diskteki Bozuk kesimleri bulur ve okunabilir bilgileri kurtarır. Fakat  diskin kilitlenmesi gerekir.Çalışırken bunu yapamayacağı için sizden bilgisayar başladığında çalıştırılması için bilgi gelir.Sonrasında bilgisayarın ilk açıldığında denetlemeyi yaparak hataları otomatik olarak düzeltir.
chkdsk/x Birimi önce çözmeye zorlar. Sürücüye açık işleyicilerin tümü geçersizdir. /x ayrıca, /f işlevlerini de içerir.
chkdsk/i Chkdsk çalıştırmak için gereken süreyi azaltmak üzere, dizin girişlerini daha düşük düzeyde denetler.(NTFS)
chkdsk/c Chkdsk çalıştırmak için gereken süreyi azaltmak üzere, klasör yapısı içinde döngü denetimlerini atlar.(NTFS)
chkdsk/l(:Boyut) Günlük dosyası boyutunu, yazdığınız boyuta değiştirir. Boyut parametresini atlarsanız, /l geçerli boyutu görüntüler.(NTFS)