1

Konu: Aloe Vera

Tıpta ve kozmetikte önemli değeri olan Aloe Vera, yüksek ticari değeri sebebiyle bazı ülkelerde geniş tarlalarda yetiştirilir. Birçok kozmetik firması ürün tanıtımlarında Aloe Vera'dan büyük bir kıvanç ile bahsederler. Çünkü belki bizde pek bilinmiyor olabilir ama dünyanın çoğu yerinde Aloe Vera çok güvenilir, çok faydalı, çok şifalı bir bitki olarak biliniyor saygı görüyor. Türkiye'de sarı sabır ve öd ağacı gibi isimler verilir, şifalı bitkilerden olarak kullanımı bizde de vardır ama pek yaygın değildir, az tanınır.

Evlerde süs bitkisi olarak Aloe vera yetiştirilebilir. Kurdele çiçeği, aşk merdiveni gibi zarif ince yapraklıların arasında olması ile bu bitkiler birbirlerinin güzelliklerini arttırır. Aloe Vera tek başına bile dekoratif egzotik bitkilerdendir. Zaten birkaç cinsini çoğumuz bilmeden yetiştiriyoruz. Mesela testere çiçeği, Aloe Vera ile yakın akrabadır. Küçük yanıklarda bir yaprağını kırıp kullanmayı bilmeyiz. Bizim kültürümüzde bilinmiyor.
Herkes Aloe Vera ile Agav bitkisini birbirine karıştırır. Bitkilere özel bir duyarlılığınız yoksa ayırt edemezsiniz. Aloe vera yaprakları lifsiz, agav yaprakları lifli olur. Sonra agav çiçekleri avize ağacı çiçeklerine benzer ve çiçek sapı iki metre ve çok daha fazla uzayabilir. Aloe vera ve yakın akrabalarının çiçekleri ise ince bir sap üzerinde aşağı dönük sıralanmış, mercan renkli gösterişsiz çiçeklerdir. Bitkinin boyu ile çiçek sapı arasında belirli bir orantı vardır. Yapraklar 15 - 20 cm ise çiçek sapı genelde 40 - 50 cm kadardır. Agav ile Aloe Vera arasındaki yaprak benzerliği, kökten yavru vermeleri ve istedikleri şartlar şaşırtıcı benzerlik taşıyor ama hiçbir alakaları yoktur. Ayrıca agav çok daha büyük olarak devleşebilir, yaprakları İstanbul şartlarında bile iki metreyi kolayca aşabilir. Aloe vera soğuğa daha dayanıksızdır.

Aloe Vera açıkta, güneş altında yaprakları genelde bir metreye yaklaşan büyüklüktedir. Yerine göre nadiren iki metreyi geçebilir. Saksılarda minyatür halde yetiştirilen Aloe Vera aslında küçük bir fidedir. Gereken şartlar sağlanırsa devleşir. Küçük bir fide iken bile dipten yavru verir durur hatta çiçek bile açar.

2

Cvp: Aloe Vera

Evlerde Aloe Vera yetiştirme ve bakımı
Ne kadar az güneş alırsa o kadar sağlıksız olur. Evlerde sağlıklı yetiştirmek için aşırı güneş almasına ise gerek yok. Mesela orkideniz için sağladığınız filtrelenmiş güneş ışıklı şartlarda da olabilir. Daha az ışık yaramaz, bu son sınırdır. Ama ne kadar uzun süreli ve "direkt" güneş, o kadar sağlıklı, güzel ve şifalı Aloe Vera demektir buna dikkat edin.

Sulama toprak tamamen kuruduğu zaman yapılmalı. Açık havada aşırı güneşli yerde bulunduruyorsanız yazın her gün bile sulayabilirsiniz; toprak suyu iyi süzdürür yapıda ise zararı yok. Yapraklarının yıkanılmasını, su püskürtülmesini sever.

Besin verecekseniz balıktan yapılan bitki besininden, yazın kuvvetli büyüme zamanında ayda bir defa verin. Aslında gerekmez.

Toprak olarak ya suyu tutmayan taşlı çörçöplü bahçe toprağı ya da kaktüs toprağı kullanın. Piyasada satılan özel kaktüs toprakları aslında yaramaz. Bahçenizin taşlı toprağı daha iyidir. Yeter ki suyu tutmaz cinsten olsun.

Aloe vera kökte oluşturduğu yavruların ayrılması ile kolayca çoğaltılır. Yavrunun kök kısmı köklenmemiş olsa bile, ama o kısmın iyice gelişmiş olması şartı ile ana bitkiden ayrılabilir. Sonra suyu tutmayan, iyi havadar, mesela perlit ve ponza taşı karıştırılmış toprağa dikin. Toprak fazla nemli ise sulamayın. Ne zaman kurursa o zaman az su verin. Ne kadar susuz kalırsa o kadar kolay köklenir ve o nispette de çürüme riskini bertaraf etmiş olursunuz.

Kışın sıfır derece soğukta hiç zarar görmüyor. Daha soğukta denemediğim ve hariçten bilgi de bulamadığım için sıfırın altındaki soğuklara dayanır mı bilmiyorum. Sadece donma şiddetine göre zararın büyük olabileceği, bitkinin tamamen ölebileceğine dair bilgi buldum.

3

Cvp: Aloe Vera

Aloe Vera öz sıvısı şifalıdır
Yaprağını kırsanız yapışkanlı gibi, kesif ve renksiz berrak bir sıvı çıkar. İşte bu sıvı en az iki bin yıldır yara, yanık, kesik ve birtakım cilt hastalıkları için tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Aloe Vera güzellik için de kullanılır.
" Ufak tefek yanıklarınızda, önemsiz böcek ısırmalarında, ısırgan vb bitki tahrişlerinde Aloe Vera yapraklarındaki sıvıyı hiç çekinmeden kullanabilirsiniz. Acıyı hafifletir, iyileşmeyi çabuklaştırır. Deri üstüne merhem gibi süreceksiniz. Hiç bir zararı olmaz.
" Aloe Vera özündeki maddeler bakteri, mantar vs. gelişimini engeller ve derideki hücre yenilenmesini hızlandırır. Güneş yanıklarında da iyi etkilidir. Dokularda birleştirici etkiye sahip proteinler içerir. Cildi temizlemede de işe yarar.
" Kuru ciltlerde nemlendirici gibi kullanılabilir. Yağlı maddelerden daha iyidir toz toprak tutmaz.
" Yüze masaj yapılırsa cilde çabuk nüfuz eder, cilt yaşlanmasına karşı tedavi edici etkisi vardır.
" Kuru dudakları korur.
" Kaşınan ayak parmak aralarına sürebilirsiniz.
”Ağız yaraları için aloe vera yaprağı çiğnemek ağızdaki ağrıyı giderir bakterileri durdurur. Diş aralarındaki bakterilere karşı da arada sırada aloe vera yaprağı çiğnenebilir. Mideye gitmesi veya kana karışması sağlık için faydalıdır.

Aloe Vera'nın özsuyunun içilmesi ve yapraklarının yenmesi hakkındaki bilgiler sakıncalı olabilir, bu sitenin konusunun tamamen dışındadır onun için o konulara hiç girmiyorum.