1

Konu: Wi-Vi

MIT, bizlere duvarların arkasında ne olup ne bittiğini belirtecek Wi-Vi adındaki yeni bir sistem üzerinde çalışıyor.

Her zaman olmasa da bazen durup duvarların arkasında neler olup neler bittiğini merak ederiz. Aslında bu merakın dışında bazen bu durum bir ihtiyaç haline bile gelebiliyor. Mesela bir deprem anında yıkılan binanın hangi bölgesinde insan olduğunu bilmemiz çok çok önemli bir ihtiyaç. Bunun için uzun bir süredir çalışmalarını sürdüren MIT'in bu çalışmaları bir sonuca varmışa benziyor.

MIT araştırmacıları, geliştirdikleri Wi-Vi adındaki yeni bir sistem sayesinde artık duvarın ardında neler olduğunu anlayabiliyorlar. Wi-Fi sinyallerinin yardımı ile anlaşılan bu durum doğru kullanıldığı takdirde özellikle deprem anlarında çok fazla hayat kurtaracağa benziyor.

Wi-Vi adındaki bu sistemin ancak ilk başta söylendiğinde aklınıza geldiği gibi direk olarak duvarın arkasındaki görüntüyü bizlere aktarmadığını belirtelim. Wi-Vi, şu an sadece Wi-Fi sinyalleri yardımıyla duvarın arkasındaki hareket eden cisimlerin varlığını tespit edip, içeride bir canlının yer alıp almadığını anlayabiliyor. Aşağıdaki videoyu izleyerek Wi-Vi'nin nasıl çalıştığı hakkında daha iyi bir fikir edinebilirsiniz.