1

Konu: Dvr Kayıt Cihazı

Dvr Kayıt Cihazı nedir?
Sisteme bağlı KAMERA lardan gelen Verileri Depolayan ve Saklayan Cihazlardır. Değişik model ve seçeneklerde ürünler mevcuttur. Kişinin talebi doğrultusunda 4/8/6 ve 32 kanal seçenekli olması ve modellere göre farklı özellikler içermektedir. İngilizce "Digital video recorder" - Türkçe "Sayısal görüntü kaydedici" terimlerinin baş harflerinden üretilmiş bir kelimedir. DVR ismi o kadar yaygınlaşmış durumdadır ki Dünyada bir endüstri alanı olmuştur Sayısal görüntü kayıt - yaygın adıyla "dijital görüntü kaydı" 2 ana başlıkta incelenir

1.Bilgisayar Temelli Digital görüntü kayıt sistemi: Uygun donanımlı bilgisayar + Dvr kartı + Dvr kamera görüntüsü izleme ve kayıt programı. Dvr programları genellikle Dvr kartları birlikte ücretsiz verilir. Bilgisayar tabanlı kamera güvenlik sistemi nispeten ucuz fiyat la kurulur. Çünkü herkesin, her firmanın evinde, işyerinde, atölye, mağaza vb. yerde bilgisayarı vardır. Bu bilgisayarda günlük işler yapılırken kamera programı arka planda çalışmasına devam eder. Ancak PC bazlı güvenlik sistemi profesyonel çözüm değildir. İşletim sistemi her an çökme yaşayabilir bilgisayar virüs bulaşma ihtimali yüksektir, dvr programı ile aynı anda işlemciyi yükleyecek bir başka uygulama programı çalıştırılırsa PC kilitlenebilir, donabilir, kayıt kesilebilir. Herhangi bir nedenle bilgisayar kapanırsa / kapatılırsa güvenlik kamerası programının yeniden başlatılması gerekir ( gece elektrik kesilmesi gibi.)

2. Standalone Dvr Kayıt Cihazları: kendi başına çalışan Digital görüntü kayıt cihazı. Adından da anlaşılacağı gibi kompakt bir yapıda, kendi başına çalışan, görüntü kaydı, kayıtların oynatılması, yedek alma, uzaktan izleme vb. işlemleri yapması için tasarlanmış ( bazı modellerde ses kaydı, canlı ses dinleme vb. fonksiyonlarda vardır ) profesyonel cihazlardır. Hard disk ihtiyaca göre müşteri tarafından takılır. DVR cihazı fiyatı bilgisayar temelli sisteme göre nispeten yüksektir ancak aşağıdaki avantajlara sahiptir: işletim sistemi çökmez, virüs bulaşmaz, dvr programı ile aynı anda işlemciyi yükleyecek bir başka uygulama programı çalıştırılma diye bir şey yoktur. Dolayısıyla yavaşlama kilitlenme donma kayıt kesilme diye birşey olmaz. Herhangi bir nedenle kayıt cihazı kapanırsa / kapatılırsa, enerji verildiğinde çalışmaya başlar ( gece elektrik kesilmesi gibi"¦) Standalone DVR cihazı modelleri 4 ana kategoride sınıflandırılır:

A-) Teknolojisine göre:
- Mjpeg kayıt cihazları: ilk üretilen modellerdir. Fiyatı ucuzdur. Kayıtta fazla yer harcar.
- Mpeg4 kayıt cihazı: Yeni teknoloji, Fiyatı makul sevilerdedir. Kayıtta az yer tutar.
- H.264 kayıt cihazları: Dünyadaki son teknolojidir. Fiyatı diğerlerine göre nispeten yüksektir. Mükemmel görüntü kalitesinde bilgi çok düşük bir disk alanına kayıt edilir.

B-) Kanal sayısına göre;
- 4 Kanal Kamera DVR Kayıt Cihazları
- 8 Kanal ve 9 Kanal Kamera DVR Kayıt Cihazları
- 16 Kanal Kamera DVR Kayıt Cihazları
- 32 Kanal Kamera DVR Kayıt Cihazları
- 64 Kanal Kamera DVR Kayıt Cihazları

C-) Uzaktan izleme Özelliğine Göre;
Web Server dvr kayıt cihazları yetki verilen kişiler ağdan veya internet üzerinden dünyanın farklı noktalarından kamera sistemlerinin kurulduğu bölgeleri izleyebilirler. Web Server olmayan DVR Kamera Kayıt cihazlarının fiyatları uygundur. Kendi başlarına kayıt yaparlar ve uzaktan izlemeye olanak sağlayamazlar.

D-) Sesli DVR Kayıt Cihazları;
- Bulunan ortamdaki kameralardan gelen sesleri kayıt altına alırlar veya almayan modellerde mevcuttur.
- Yukarıdaki saydığımız maddeler Genel anlamda DVR Kayıt cihazlarının farklılıklarını göstermektedir. Bunun yanı sıra;  Network izleme kişi sayısı, Piksel sayısı, Frame (Hız) Degeri, Ses özellikleri, Hareket algılama özelliği ve bunun gibi birçok değişik özelikler DVR Kayıt cihazlarının fiyatlarını etkileyen unsurlardır.

2

Cvp: Dvr Kayıt Cihazı

Dvr Kayıt Cihazı Alırken Dikkat Edeceğiniz Noktalar
Merhaba Arkadaşlar, Dvr Kayıt Cihazı Alırken Dikkat Edeceğiniz Özellikler Aşağıda Detaylı Olarak Anlatılmıştır:
1. Dijital Kayıt Cihazı, tüm program ayarları ile her türlü kullanımla ilgili fonksiyonun, yardımcı başka ekipmanlar olmaksızın cihaz üzerinden de gerçekleştirilebildiği "Standalone " bir dijital kayıt cihazı olacaktır

2. Dijital Kayıt Cihazı, PC Server mainboardları üzerine ilave edilen Görüntü yakalama kartları ( Capture Card ) ile oluşturulmuş, ticari işletim sistemlerine bağımlı olarak çalışan ve bu bağımlılık sebebiyle sürekli halde güvenilir ve stabil bir performans sunma yüzdesi düşük olan PC Bazlı kayıt cihazı tipinde olmayacaktır

3. Dijital Kayıt Cihazının en az 4 adet BNC video girişi bulunmalıdır.

4. Cihazın 4 adet sensör girişi 1 adet röle çıkışı bulunmalıdır.

5. Dijital Kayıt Cihazı üzerinde tutulmakta olan görüntü kayıtları, canlı izleme, kayıt izleme ( Playback ) , ya da network erişimi ile cihazın takip ve kumanda edilmesinden etkilenmeyecektir.

6. Dijital Kayıt Cihazının tüm görüntü kanalları için toplam canlı gösterim hızı en az 100 resim ( frame ) / saniye olacaktır. Cihaz bu sayede, her bir görüntü kanalını 720 * 576 Çözünürlükte ve saniyede 25 frame ( resim ) halinde gösterebilmelidir.

7. Sıkıştırma tekniği H.264 olmalıdır.

8. Cihazın sistem bilgilerine kolayca ulaşma için info tuşu olmalıdır.

9. Dijital Kayıt Cihazı, en az 1 adet ana monitör çıkışı (BNC), 1 adet VGA ve 1 adet ses çıkışına sahip olmalıdır.

10. Cihazda en 2 adet USB çıkışı bulunmalıdır.

11. Cihaz USB çıkışından backup almaya elverişli olacaktır.

12. Digital Kayıt Cihazı elektrik kesintilerinden sonra elektriğin gelmesi ile birlikte herhangi bir müdahaleye gerek olmaksızın kayıt tutmaya devam edecektir

13. Dijital Kayıt Cihazı üzerinde en az 4 adet Audio girişi ve 1 adet Audio çıkışı bulunacaktır.

14. Dijital Kayıt Cihazının Harddisk arıza durumunda alarm çıkışı ve genel arıza durumunda alarm vermelidir.

15. Dijital Kayıt Cihazı, kayıt kapasitesi dolduğunda tercihe bağlı olarak ya en eski kayıtlardan başlamak üzere silerek yeni görüntüleri kaydetmeye devam edecek, ya da kullanıcı için kapasite dolu ikazını verecektir.

16. Dijital Kayıt Cihazı üzerindeki kayıtların depolandığı Harddiskler, aynı model başka bir dijital kayıt cihazına Harddisk formatlama işlemine gerek duyulmaksızın takılabilmeli ve kayıtlı görüntüler bu dijital kayıt cihazından da izlenebilmelidir.

17. Cihaz sürekli, harekete duyarlı, alarm girişine bağlı ve anlık kayıt yapabilmelidir.

18. Dijital Kayıt Cihazı, 4 adet görüntü kanalını, D1 (704x576) 25 resim ( image) /saniye hızla, Field çözünürlükte CIF çözünürlükte ( 350*288 ) 100 resim ( image) /saniye hızla kayıt yapabilmelidir

19. Dijital Kayıt Cihazı operatör tarafından girilen gün ve saatteki kayıtları otomatik olarak bulabilmelidir.

20. Dvr sistemi aynı anda kayıt izleme, kayıt yapabilme, uzak bağlantı ve canlı izleme yapabilmelidir.

21. Aynı anda uzaktan ya da localden bağlanan kullanıcı sayısı min. 3 kişinin altında olmamalıdır.

22. Cihazın USB Mouse desteği olmalıdır.

23. Kamera görüntüleri istenildiği takdirde flash disk üzerinden alınabilmelidir.

24. Kayıt kalitesi en az 3 seviye olmalıdır.

25. Cihazın PTZ kontrol özelliği olacaktır.

26. Görüntüyü ekranda 1-4 bölünmelidir.

27. Cihaz SATA hdd desteklemelidir.

28. Cihaz iPhone, cep telefonundan izlenebilmelidir.

29. Cihazda RS485 haberleşme portu bulunmalıdır.

30. Uzak izlemede herhangi bir program yüklemeye gerek kalmadan web browserdan bağlantı yapılabilmelidir.

31. Uzak erişimde geçmiş kayıtları izleme, ptz kontrolü ve görüntü modları değiştirilebilmelidir.

32. Uzak erişimdeki portlar değiştirilebilmelidir.

33. Uzak erişimde kayıt aramayı alarm, hareketli kayıt ve video sinyal olarak arattırılabilmelidir.

34. Dijital Kayıt Cihazı, 12V DC besleme kaynağı ile çalışacaktır

Bu Özellikler Minimum Özelliklerdir.
yazan: elektronikmagaza