1

Konu: Isparta

Genel Bilgiler
Yüzölçümü: 8.933 km²
Nüfus: 184.735 Şehir Merkezi (2007)
19.845 İl ve İlçeler Genel Toplam Nüfusu (2007)
İl Trafik No: 32
Ege, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerinin kesiştiği Göller Bölgesi denilen noktada yer alan Isparta ili, Eğirdir, Kovada ve Gölcük gölleri, Kovada ve Kızıldağı Milli Parkları ile zengin bir fauna ve floraya sahiptir.

İnanç Turizminin merkezi Yalvaç ilçesi Anadolunun kültür zenginliğini tüm ihtişamı ile yansıtmaktadır.
Kayak Merkezinin yeraldığı Davraz Dağı, doğa yürüyüşü ve nehir sporlarına elverişli kanyonlar, mağaralar ve dağları ile pek çok doğa sporlarının yapıldığı merkezdir.
Isparta'nın turizm kapısı Eğirdir, alternatif turizm cennetidir. Dağcılık, trekking, rüzgarsörfü, yamaç paraşütü, kampçılık turizm çeşitlerinden birkaçıdır.

Isparta ve çevresi, tarih sahnesine Hititlerle çıkar.Hititler zamanında bölgenin ismi "Arvaza" idi.Hititlerin yıkılışından sonra Frikya Krallığı bu topraklara sahip olmak istemişse de, burayı Lidyalılar ele geçirmişlerdir. M.Ö. 4. asırda Lidyalıların elinde bulunan bu topraklarla, Kızılırmak batısındaki toprakları Persler istila etmiştir. Makedonya Kralı İskender, Doğu seferine çıktığında Perslerden bu bölgeyi almıştır.İskender'in ölümü ile Makedonya krallığı generalleri arasında taksim edilmiş ve Isparta çevresi Selevkos Devletinin olmuştur.Roma İmparatorluğu M.Ö. 1. asırda Selevkos Devletini ilhak edince, Isparta ve civarı Roma hakimiyeti altına girmiştir.O tarihlerde Isparta, "Psidia"isimli küçük bir şehir idi. Roma İmparatorluğu M.S. 395'te ikiye bölününce bu bölge Doğu Roma'nın payına düşmüştür.

1071 Malazgirt Zaferinden sonra Türkler,Isparta ve çevresini Bizanstan alarak fethetmişlerse de, Birinci Haçlı Seferinde Bizanslılar bu bölgeyi yeniden istila etmişlerdir. Selçuklu Türkleri 1203 senesinde Bizanslılardan geri alarak, yeniden bu bölgeyi ve Isparta'yı fethetmişlerdir. 1300 senesinden sonra Eğirdir'de bulunan Hamidoğulları Beyliği Isparta ve çevresini Türkiye Selçukluları ve İlhanlılara bağlı olarak idare etmiştir. Bir ara topraklarına İlhanlılar tarafından el konulmuş ve bölgeyi İlhanlı valiler idare etmiştir. 1327'de Hamidoğulları Beyliği yeniden kurulmuştur. Bu beyliğin bir kolu da Antalya'da Tekeoğulları olarak hüküm sürmüştür.

1335'te İlhanlılar tarih sahnesinden çekilince Hamidoğulları bağımsız olmuştur. 1380'de SultanMuradHan zamanında (Yalvaç ve Şarkikaraağaç) 80 bin Osmanlı altını karşılığı satın alınmıştır.Hamidoğulları Birinci Kosova Savaşında Osmanlılara asker yardımı yapmıştır. 1391'de Yıldırım Bayezıd Han, Isparta'nın geri kalan kısmını ve Hamidoğulları Beyliğini de Osmanlı Devletine katmıştır.Osmanlı Devrinde Isparta Anadolu Beylerbeyliğinin 14 sancağından birine, Tanzimattan sonra Konya eyaletinin 5 sancağından birine merkez olmuştur.Isparta ismi yalnız merkez için kullanılmış sancağın ismi de "Hamid ili" (Hamidabad) olarak kullanılmıştır.

Isparta 1203 senesinden bu yana düşman istilasına uğramamış bir ilimizdir.Cumhuriyet devrinde il olmuştur.