1

Konu: Pavlonya ağacı avantajları

Çin'de yaşayan, çok hızlı büyüyen, içinde ülkemizin de bulunduğu Kuzey Yarıküre'de yaklaşık 24 milyon dekar arazide ve özellikle kerestesi için yetiştiriciliği yapılan bir ağaçtır. Ortalama ömrü 70 yıl üzeri olup, 5 yılda ekonomik kesime gelebilmekte ve 1 AY İÇERSİNDE 90-105 CM BOYUNDA KESİM YERİ KENARLARINDAN tekrar 2-3 AD. YENİ SÜRGÜNLER VERMEKTEDİR.
BU SÜRGÜNLERDEN EN DÜZGÜN ve YAPILI OLANI DIŞINDAKİ DİĞERLERİ GÖVDE DİBİNDEN KOPARILARAK TEKLEME YAPILMAKTADIR.
Dolayısıyla PAVLONYA BİR KEZ DİKİLİR ve 80-100 yıl kadar verim sunar.
PAVLONYA ülkemizde kışı çok sert geçen yerler hariç, hemen hemen her yerde, genellikle kavak yetişen her yörede yetiştirilebilmektedir. PAVLONYA'nın tomentosa türü 25º dayanır.

2

Cvp: Pavlonya ağacı avantajları

Kullanım yerleri ve avantajları şöyle sıralanabilir.
1- Isı yalıtım malzemesi,
2- Kereste yapısında dönmeye, bel vermeye, çatlamaya ve deformasyona en dayanıklı türdür.Çin'de 100 yıl ve üzeri yaşta,  PAVLONYA'dan üretilmiş evler hala ayaktadır. Bu özelliği nedeniyle depremden etkilenmeyen evler günümüz Çin'inde yaygındır
3- İşlemesi çok kolaydır.
4- Çürümeye dirençlidir.
5. Zararlılara karşı dayanaklıdır.
6- Üzerine yazı yazılabilir (Japonya'da kartvizit olarak da kullanılıyor).
7- Kereste tatsız, kokusuz hafif her türlü yiyecek malzemesi paketlenmesinde ambalaj sanayisinde de kullanılmaktadır.
8- Hafiflik ve yüksek  rezonans kabiliyeti sayesinde müzik aletleri yapımında kullanılıyor.
9- Üstün kaliteli beyaz kağıt hamuru üretiminde kullanılıyor.
10- Arı kovanı yapımı için ideal.
11- 1-2 ay gibi periyotlarla  üzerinde kalan güzel kokulu çiçekleri ile estetik yönü yanında arıcılık açısından önemli bir bal üretim kaynağıdır.
12- Orta Kazık-Yarı Saçak kök yapısı nedeniyle kısa sürede toprağı tutup erozyonu önleme kabiliyeti arz eden tek tür'dür.
13- Peyzaj düzenlemelerinde, yol boyu ağaçlandırmalarında, fabrika ve çiftlik alanlarında dekoratif geniş yaprak özelliğine sahip olması ile 30-45 günde estetik bir görünüm sunar.
14- Tarla Ormancılığı ile son derece önemli kazançlar sağlayan niteliktedir
15- Pavlonyanın kerestesi çok daha değerlidir.
16- Tüm Dünyada yüksek talebe sahiptir.
17- Mobilya, sunta, kağıt endüstrisine bol ve kaliteli ham madde kaynağıdır
18- Tarım ürünlerini olumsuz etkileyecek rüzgar hızına karşı, Pavlonya ağacı ile kısa sürede ve etkin set oluşumu sağlanır.
19- Enerji ormanları tesisi ile oluşturulan bio kütlenin  yakıt olarak kullanımı. Biogaz için hammadde sağlanması odun kömürü yapımında kullanılır.
20- Toprak düzenleyicisi yeşil gübre olarak değerlendirilmektedir.
21- Atık sular Pavlonya ile verimli kereste üretiminde kullanılabilir.
22- Kavak ağacındaki gibi pamuksu polenleri gibi (bazı insanlar için alerjik) çevre kirletici uçucu organizmaları yoktur.
23- Kent ormanı oluşturulmasında en kısa ve verimli türdür.
24- Yaprakları %20 protein oranı ile değerli bir hayvan yemidir.
25- Paulownia çok kolay bir şekilde dilimlenebilir. Kaplama üretimine uygundur.
26- İnşaat iskelelerinde ve çatı malzemesi olarak rahatlıkla kullanılmaktadır.Çin'de 2 yaşındaki paulownia ağaçları çatı malzemesi olarak kullanılmaktadır.
27- Kapı,pencere,çerçeve gibi ev yapı malzemeleri yanında iç dekorasyon için kontraplak ve mobilya olarak kullanılmaktadır.
28- Süs eşyası yapımlarında ve model uçak yapımında  aranan bir ağaçtır.
29-Ağacın kabukları boya sanayinde kullanılıyor.
30- Meyveleri alternatif tıp uygulamalarında astım ve tansiyon tedavilerinde  kullanılıyor.
31- İlk senesinde 70-80 cm 'lik  geniş yaprakları ve sonraki yıllar yoğun yapraklı yapısı ile oksijen üretimini en hızlı ve çok miktarda yaparak endüstrileşmenin hızla arttığı metropollerde,fabrika alanlarında,sanayi sitelerinde hava kirliliğini önemli bir oranda düşürebilme kabiliyetine sahiptir.Dünyanın en hızlı büyüyen ağacı aynı zamanda en fazla karbon dioksit özümlemesi yapan ve solunumla diğer ağaçlara göre en az 6 kat daha fazla oksijen üreten bir ağaçtır.
32- Baraj ve su havzalarında suyun buharlaşma ile su kaybının önlenmesi,su kalitesini bozacak kirli su akıntılarının tutulması, baraj ve gölet havzalarının  etkin bir şekilde paulownia ağaçları ile sağlanabilir.
33- Aşırı güneşlenmeyi önlediği için toprağın alt profilinde bulunabilecek tuzların yukarıya doğru hareketini önlemekte çoraklaşmanın önüne geçilmektedir.
34- Oluşturduğu mikroklima ile toprak ve hava nemini yükseltir.Ara tarımda sulama ihtiyacını azaltır.
35- Paulownia ağacı toprağın derinlerinden çektiği besin maddelerini yapraklarını dökerek yüzeydeki toprağa aktarırlar.Yüzey toprağından daha fazla istifade eden bitkiler için artan organik madde toprak yapısını düzenlemektedir
36- Kesimden sonra yeniden fide yatırımı yapmadan 7 defaya kadar daha güçlü bir şekilde yeniden büyür
37- Kavaktan iki misli daha hızlı hasat ve çok daha değerli kereste üretimi.
38- Sebze ve meyvecilik yapılan alanlarda meyve ve sebze ürünleri için en ideal ambalaj ve paketleme malzemesidir. Kokusuz,tatsız ve hafiftir.
39- Çiçekleri ile bölgenin  arıcılığı için önemli bir bal üretim kaynağı.
40- Erozyon tehlikesi altında bulunan alanlarda en kısa sürede ve etkin ilk iki yıl taşıma su ile sulanması durumunda kuvvetli kök yapısı ile kesin çözüm.
41- Havza dahilinde hava kirliliği yaşayan illerde kent ormanları ve peyzaj,yol boyu ağaçlandırmalarda kirliliğin azaltılması.
42- Bölgede yoğun olarak yapılan kavakçılığın neden olduğu pamuksu polenlerin oluşturduğu alerjik ve kirli ortamın özellikle kentlerde önlenmesi sağlanır.
43- Bölgede yapılan hayvancılığa ağacın yapraklarından %20 protein ile sağladığı ek katkı besicilik maliyetini düşmesini yardımcı olabilir.