1 (Düzenleyen: admin, Düzenleme tarihi: 2017-09-01 00:19:08)

Konu: Age Of Empires II

Age of Empires 2: Age of Kings oyunu 30 Eylül 1999 tarihinde oyun piyasasına sürülmüş gerçek zamanlı bir strateji(RTS) oyunudur. Oyun çıktığı yıl içerisinde 2 milyon kopya satarak birçok ödüle layık görülmüştür. Oyunun bu denli popüler olmasının asıl sebebi ise Orta Çağda bulunmuş olan 13 İmparatorluğu konu alıyor olmasıdır. Şüphesiz Orta Çağ Gerçek Dünya Tarihinde de en fazla savaşın ve mücadelenin ön plana çıktığı bir çağdı. Oyunda bundan ilham alarak 2000 yılların başlamasına az bir süre kala çıktı ve oldukça beğenildi.

5 oyundan oluşacak Age Of Empires Serisinin 2. oyunu olma özelliğini taşıyan oyunda 13 adet Orta Çağ Uygarlığı bulunmaktadır. Bu uygarlıklar 4 ana coğrafya üzerine yayılmışlardır. Bu 4 coğrafyanın da mimari yapıları birbirinden farklıdır. Aynı coğrafyada bulunan ülkelerin mimarileri aynıdır.

Batı Avrupa: Britonlar (Britons), Keltler (Celts), Fransızlar (Franks)
Kuzeydoğu Avrupa: Gotlar (Goths), Tötonlar (Teutons), Vikingler (Vikings)
Asya: Çinliler (Chinese), Japonlar (Japanese), Moğollar (Mongols)
Ortadoğu : Bizans (Byzantines), İran (Persians), Sarazenler (Saracens), Türkler (Turks)

Ayrıca her ırkın birbirine karşı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Örneğin; Perslerin filleri çoğu ırk için yıkıcı bir güç olsa da Britonlar için bu pek de bir sıkıntı değildir. Atlı ve hızlı okçuları sayesinde bu ölümcül filleri rahatlıkla öldürebilirler. Age Of Empires 2 oyununda en iyi ırk diye bir tanımlama yoktur. Hangi ırka uyum sağlıyorsanız o ırkta devam etmenizi ve o ırkta gelişmenizi tavsiye ederiz.

Oyunda Strateji yapacak olursanız öncelikle haritanın yapısını iyi algılamanız gerekir. Haritada bulunan arazi koşulları ve stratejik olarak iyi donatılmış bir orduya kolay kolay hiç kimse diz çöktüremez. Ayrıca oyundaki askeri birliklerinizin çok çeşitli olmasında büyük fayda var. Bunun en büyük sebeplerinden birisi Örneğin; Sadece Paladin ve Bilimum gibi kaliteli birlikler üretip başarılı olmaya çalışırsanız. Karşınıza Halberdier gibi zayıf birlikler çıkar ve bu atlı birliklerinizi perişan ederse geri dönüşü olmayan bir sona sürüklenebilirsiniz.
Ayrıca şunu unutmayın en iyi savunma saldırıdır. Bu söz bu oyun içinde geçerli düşmanınızı gafil avlamaya çalışın, ani baskınlar vererek ekonomisi vurmaya çalışın. O sizin askerleriniz ile uğraşırken siz de gelişmenin keyfine varmış olursunuz. Ama Bizans gibi savunma odaklı ırklarda en iyi saldırı savunmada olabiliyor. Güçlü savaş kuleleri ve sağlam okçular ile büyük orduları saniyeler içerisinde yok edebilecek bir savunmada kurabilirsiniz.

Age Of Empires 2 Sistem Gereksinimleri ise şöyle;
İşletim Sistemi : Windows 95/98/NT4
İşlemci : Pentium 166MHz
Ram : 32MB RAM
Hard Disk Boşluğu : 300MB
Ekran Kartı : 2MB Video SVGA 800×600 Resolution Card @ 256-colors
Ses Kartı : DirectX Uyumlu
DirectX: 6 veya üstü
Klavye ve mouse