1

Konu: Osmaniye

Osmaniye Tarihi;
1. Osmaniye'nin tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar gitmektedir.
2. M.Ö.'ki dönemde Osmaniye'de Hititler ve Asurlar,
3. M.S. Romalılar, Bizanslılar, Emevi ve Abbasiler yaşamışlardır.
4. 1071 Malazgirt Zaferi'nden sonra Osmaniye'ye değişik Oğuz Boyları gelerek yerleşmişlerdir. (Kınık, Bayat, Yüreğir)
5. Anadolu Selçuklu Devleti'nin dağılmasından sonra yöreye Ramazanoğulları ve Dulkadiroğlu Beylikleri hakim olmuşlardır.
6. Osmaniye 16. Yüzyılda Osmanlı hakimiyetine girmiştir.
7. Osmanlıların son dönemlerinde, Cebelibereket Sancağı olan Osmaniye, Cumhuriyet Dönemi'nde 1933 yılına kadar il olarak kalmış, daha sonra Adana iline bağlanmıştır.
8. Osmaniye 24.10.1996 tarihinde yeniden il olmuştur.

Osmaniye Coğrafi Yapısı;
Akdeniz Bölgesi'nin ve Çukurova'nın doğusunda yer alan Osmaniye'nin doğusunda Gaziantep, güneyinde Hatay, batısında Adana ve kuzeyinde ise Kahramanmaraş illeri vardır. Yüzölçümü 3.279,9 km2 olup, deniz seviyesinden 121 m yükseklikte ve Akdeniz'e 20 km mesafededir.

Osmaniye İklimi;
İlimizde iklim, dağlık ve ovalık alanlarda farklılık göstermekle birlikte, Akdeniz İklimi karekteristliğini taşımaktadır. Genel olarak yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. Ortalama sıcaklık 18,2 C olup, ortalama en yüksek sıcaklık 42,8Cdır.
Osmaniye Bitki Örtüsü;
Akdeniz ikliminin yaşandığı Osmaniye'de Akdeniz bitkilerinin tamamı yetişmektedir. Özellikle krakos, Çukurova orkidesi, Çukurova menekşesi sadece bu yörede yetişen bitkilerdir. Orman ve fundalıklarda ; kızılçam, Halep çamı, karaçam, meşe, servi, sakız ağacı, göknar, sedir, ardıç, kayın, karaağaç, kızılağaç gibi ağaçlar bulunmaktadır.

Osmaniye Nüfusu;
2009 yılı İl Nüfusları verilerine göre Osmaniye 471.804 kişi ile 43. sırada yer almaktadır. 2008 yılında 17.464 göç alırken 2009 yılında 15.167 göç almış ve 2008 yılında 16.338 kişi göç verirken 2009 yılında 16.319 göç vermiştir'

Turizmi;
Yapmadan Dönme:
Zorkun yaylasına çıkmadan,
Karatepe Açık Hava Müzesi'ni gezmeden,
Kök boya ile dokunmuş ve Karatepe Kilim Kooperatifinde satılan kilimden almadan,
Osmaniye'nin yer fıstığından tatmadan,
....Dönmeyin.

2

Cvp: Osmaniye

Yerel Etkinlikler:
TURPFESTİVALİ : Kadirli - 09 Ocak
KARACAOĞLAN ŞENLİKLERİ : Düziçi - 27 Mart
EKMEK ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI : Merkez“ Nisan 4.Haftası
TEK KURŞUNDA TRAP ATICILIĞI MÜSABAKASI : Merkez – Mayıs
KİRAZ ŞENLİĞİ : Hasanbeyli“ 08 Haziran
KARAOĞLANOĞLU KOŞUSU : Merkez - 20 Temmuz
ZORKUN YAYLA ŞENLİKLERİ : Zorkun - 12 Ağustos
AŞIK FEYMANİ ŞENLİKLERİ : Merkez - Eylül 2.Haftası
FISTIK FESTİVALİ : Merkez - Eylül 4.Haftası

Ne Yenir;
Yöre mutfağının en önemli malzemesi bulgurdur. Bu bakımdan yöresel yemeklerin çoğu bulgur ile yapılır; içli köfte, mercimek köftesi, çiğ köfte, kısır, sarmaiçi, bulgur pilavı, batırık gibi... Diğer belli başlı yemekler ise; tirşik (pancar), toğga, çiçcice (domatesli pilav), kuru fasulye, nohut yemekleri, lahana sarması, patlıcan dolması, yüksük çorbası, malota çorbası, tarhana çorbası, mevsim itibariyle çeşitli sebze yemekleri ve etli kömbedir. Ayrıca Ramazan Bayramında kuru kömbe ve pekmezli yapılır.

Hediye Almak İsterseniz;
na.Karatepe Kilimleri
Dünyaca ünlü kilimlerin dokunduğu Karatepe-Kızyusuflu, köyü Kadirli'ye 20 km. uzaklıktadır. Doğal boya atölyesi, dört boya fırını, 25 yataklı sosyal tesisi bulunan kooperatifte kilimler tamamen doğal yün ve doğal kök boyadan, Anadolu Türk obalarının yüzyıllardır dokuduğu özgün motif ve renkler esas alınarak dokunmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışında birçok şehirde sergilenen kilimler büyük ilgi görmektedir. Kök boya ile boyanan yünlerden yapılan Karatepe kilimleri, dünyaca ünlü olup yurt dışına ihraç edilmektedir.

b.Osmaniye Yer Fıstığı ve Beymail Ürünleri
Osmaniye için yer fıstığının önemi bambaşkadır, Osmaniye'deyseniz ve hala Osmaniye Yer Fıstığı ve bu fıstık kullanılarak elde edilmiş Beymail ürünlerini tatmadan, sevdiklerinize hediyelik almadan gitmeyin.
İşte Osmaniye Yer Fıstığı kullanılarak elde edilmiş bazı ürünler;
Yer Fıstıklı Dondurma, Yer Fıstıklı Draje Şeker, Kavrulmuş Yer Fıstıklı Kek, Yer Fıstığı Ezmesi, Yer Fıstığı Marmeladı, Kırmızı Biber Soslu Yer Fıstığı, , Yer fıstığı Bisküvi Tozu, Yer Fıstığı Karemelası, Yer Fıstığı Unu, Yer Fıstığı Yağı vb.
NEREDE KALABİLİRİM?
Polis evi (Rez.üst sın.) kapasitesi : 20 kişi  Telefon ve Faxları : T(0328) 825 15 95  F(0328) 825 95 95 Adres: D400 Karayolu üzeri Akyar Köyü bitişiği OSMANİYE
Öğretmen Evi : Telefon Fax: T(328)8138769  Adres: Alibeyli Mah. 76 Sok. No:15 Osmaniye
YURTKUR (Rez.üst sın.): 150 Kişi
* Telefon Fax : T(328)8250089 T(328)8250139 Adres: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Karacaoğlan Yerleşkesi Civarı

OSMANİYE Kültür Merkezleri;
Cebeli Bereket Kültür Merkezi
Kültür Bakanlığı'nca Osmaniye Belediyesi'ne tahsis edilen Cebeli Bereket Kültür Merkezi bölgesinin en büyük kültür kompleksi olma özelliğini taşımaktadır. Bünyesinde tiyatro, sinema, konser, sergi salonu gibi çok sayıda kültürel etkinliği gerçekleştirebilecek kapasiteye sahip olan merkezde birisi 600 kişililik, diğeri 150 kişilik 2 adet gösteri salonu, Vip salonu, kulisler, fuaye ve sergi salonlarına sahiptir. Kültür merkezinde belediyenin yanı sıra kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları çeşitli etkinliklere imza atmaktadır.

Ahmet Şekip ERSOY Kültür Merkezi:
Osmaniye Belediyesi tarafından 2006 yılından eski Zafer Sinemasının yeniden düzenlenmesiyle oluşturulan Kültür Merkezi aynı anda 800 kişiyi alabilen büyük bir gösterim salonuna sahiptir. Kültür Merkezi'nde ayrıca Vip Salonu ve kulisler de mevcuttur. Kültür Merkezi adını Zafer Sineması'nı Osmaniye kültürüne kazandıran Eski Belediye Başkanımız Ahmet Şekip ERSOY' dan almaktadır.