1

Konu: İngiliz Tuzu Nerede Bulunur ve Satılır

İngiliz tuzu aslında bildiğimiz tuz ile uzaktan yakından alakası olmayan bir kimyasal bileşiktir. İngilizce ismi epsom salt olan ingiliz tuzunun kimyadaki ismi magnezyum sülfat (Sulfate desoude) olup suya konulduğunda eriyen ve beyaz şeffaf toz bir görünüme sahip olan bir bileşiktir. İngiliz tuzu tat olarak biraz nahoş ve acı bir tada sahiptir. Renk ve görünüm olarak bildiğimiz sofra tuzuna bir hayli benzediği için halk arasında ingiliz tuzu olarak adlandırılır.

Alkolde erimez. Şimdi ingiliz tuzu ne işe yarar izah edelim:

İngiliz Tuzunun Sağlığa Faydaları ve Yararları Nelerdir?
İngiliz tuzu özellikle müshil kesici özelliğiyle müshile doğal çözüm olan bir maddedir. Bir çok kişi müshil olduğunda veya aktara, eczaneye gittiğinizde ilk tavsiye edilen ürün genellikle ingiliz tuzu olmaktadır. İngiliz tuzunun müshil kesici etkisinin yanı sıra idrar söktürücü, böbrek ve safra taşı düşürücü, şişlikleri indirici, hazımsızlığa iyi gelen, ödem atıcı ve kesici etkileri de vardır. Safra taşı için ingiliz tuzu (magnezyum sülfat) tuzunun diğer bir faydası ise mikrop kırıcı antibakteriyel etkisidir. ingiliz tuzu cilt nemlendirici ve doğal peeling ve cildi gerginleştici etkisiyle cilt bakımı için de kullanılmaktadır. Özellikle yurt dışında ingiliz tuzunun cilt gençleştirici etkisinden yola çıkılarak ingiliz tuzu jeli gibi ürünler piyasaya sürülmektedir.

İngiliz tuzu özellikleri bu kadarla da sınırlı değil. Bu değerli mineral safra salgısının düzensizliğinden kaynaklanan karaciğer rahatsızlıklarına da doğal tedavi olanağı sağlamaktadır. Bir litre içme suyuna bir çay kaşığı ölçüde atılan (3 gram kadar) ingiliz tuzunun karaciğer hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Daha yüksek miktarda yaşa göre 20 ile 40 gram arasında bir miktarda alındığında müshil etkisi yapar ve bağırsakları çalıştırarak boşaltır. İngiliz tuzunun müshil etkisi gösterebilmesi için suyla iyice karıştırılması ve su içerisinde eritilmesi gerekmektedir. ingiliz tuzu çocuklarda kabızlık tedavisinde de kullanılmaktadır. Ancak tadı biraz acı olduğu için ingiliz tuzunun meyve suları ile (elma suyu, portakal suyu, nar suyu, karışık meyve suyu vb. tadı hoş içeceklerle) karıştırılması faydalı olacaktır. Çocuklarda müshil için kullanılırken mümkünse 10 gramı aşılmadan kullanılmasında yarar vardır.

İngiliz Tuzunun Zararları ve Yan Etkileri Var Mıdır?
Her ilaç etkisi gösteren madde gibi ingiliz tuzunun da aşırı ve yersiz kullanımda bir takım zararları söz konusu olabilmektedir. Bu bakımdan gereksinim olmadan sırf lavman veya bağırsak temizleme amacıyla ingiliz tuzu kullanımı iyi bir şey değildir. Bir çok kişi en ufak bir karın ağrısı olduğunda hemen ingiliz tuzuna sarılır. ancak bu durum bir takım yan etkilere ve vücuttan aşırı sıvı kaybına neden olabilir. Her karın ağrısının nedeni kabızlık olmadığından dolayı teşhis ve muayene edilmeden ingiliz tuzuna sarılmak, asıl tedavinin yapılmasını geciktirir ve özellikle kusma ve yüksek ateş ile birlikte karın ağrısı görülüyorsa bu durum ciddi sağlık problemlerini gelişmesine neden olabilir. Aslında ingiliz tuzunun kendisinin pek bir zararı yok. Ama halkımız malesef bu tür ürünleri her dede deva olan aspirin vb. ilaç gibi görmekte ve kullanmaktadır. ingiliz tuzu kullananlar için bir uyarımız daha olacak, bu tuzu mümkünse sabahları içiniz...

ingiliz tuzu fiyatı nedir
Aktarlarda ve eczanelerde daha ucuza da olabilmektedir. Ancak ingiliz tuzu fiyatı 200 gramı 15-20 tl arası bir fiyat aralığında satılmaktadır.

İngiliz tuzu nerede bulunur ve nerede satılır?
İngiliz tuzunu genellikle istanbul, ankara, izmir, adana, bursa, konya gibi büyük şehirlerdeki eczanelerde ve bitkisel ürün satan aktarlarda kolaylıkla bulabilir ve satın alabilirsiniz. Son zamanlarda internet yoluyla satış yapan bitkisel ürün siteleri de artık ingiliz tuzu satışı yapmaya başladı. Son bir uyarı olarak ingiliz tuzunun kullanımı ve nasıl kullanılacağı konusundan aile hekiminden ve eczacıdan bilgi almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

2

Cvp: İngiliz Tuzu Nerede Bulunur ve Satılır

İngiliz tuzu, Safra taşı, Safra çamuru, Safra rahatsızlıkları
İngiliz tuzu (Sulfate desoude) Suda kolaylıkla eriyen, beyaz billurlardan ibaret bir ilaçtır. Tuza benziyen bir madde olduğu için adına (İngiliz tuzu) derler. Lezzeti acıdır. Alkolde erimez.

İngiliz Tuzunun Sağlığa Faydaları
İngiliz tuzunun müshil gibi olan tesiri herkes tarafın dan tanınmıştır. Halk arasında gayet meşhurdur. Bugünkü hekimlikte de tuza benziyen müshiller içinde en çok kullanılan bir ilaçtır.İngiliz tuzunun tesiri sade müshil tarzında değildir. Bu ilaç karaciğer hastalıklarında safra ifrazını kolaylaştırmak, iltihapları ortadan kaldırmak gibi iyi tesirlere de maliktir. (Car-lsbad suyu) gibi birçok içme sularının terkibinde İngiliz tuzu vardır.

Bu içme sularının karaciğer hastalıklarına iyi tesir etmesi de ancak bu sayede mümkün olmaktadır. (2-3) gram gibi az miktardaki ingiliz tuzu, hazımsızlıkları ortadan kaldırıp idrarı söktürücü bir ilaç gibi kullanılır. (5-15) gramlık miktarı barsakları yumuşatır, dışarıya çıkmayı kolaylaştırır.Daha yüksek miktarları müshil tesiri gösterir.Yaşlı insanlarda, vücudun kuvvetli veya zayıf olduğuna göre, (20-40) gram İngiliz tuzu biraz suda eritilerek bir defada içilecek olursa oldukça şiddetli bir müshil gibi tesir eder. İngiliz tuzu ne kadar çok su içine karıştırılırsa müshil tesirini de o kadar çabuk gösterir.Çocuklarda yaşa ve bünyeye göre (2-10) gram İngiliz tuzu ile müshil tesiri elde olunabilir.İngiliz tuzunun acı olması ve lezzetinin hoşa gitmemesi dolayısı ile su içine karıştırılıp içilmesi biraz zordur. Onun için bu tuzu içerken nanesuyu, portakal suyu, limon suyu gibi kokulu ve lezzeti değiştirici maddelerle karıştırmak uygun olur.

İngiliz tuzu ev ilacı olarak evlerde de her zaman kullanılır.Fakat burada dikkat edilmesi lazım gelen çok önemli bir nokta vardır: Evlerde her zaman sık sık rastlanan mide, barsak bozukluklarında, karın ağrılarında barsakları temizlemek düşüncesi ile hastaya müshil vermek, İngiliz tuzu içirmek gibi bir fikir vardır. Bu fikir doğru değildir. Çünkü barsak ağrılarında sebep belli olmadan ve bu ağrının altından ne çıkacağı bilinmeden, sadece mide ve barsağı boşaltmak düşüncesiyle, verilecek müshiller, mesela bir apandisit vakasında, barsağın delinmesine ve hayatın tehlikeye girmesine sebep olabilir. Hele barsak ağrıları, kusma ve ateş ile beraber olursa hiç bir zaman müshil vermeye kalkışmadan hastanın bir an evvel bir doktora gösterilmesine çalışmak icap eder.

3

Cvp: İngiliz Tuzu Nerede Bulunur ve Satılır

İngiliz tuzu ile safra taşı ve çamurundan kurtulursunuz, fakat karaciğer yağlanması ve bağırsak mantarları yok edilmezse buradan gelen toksik maddeyi karaciğer zamanla arıtmakta zorlanır ve yine SAFRA taşı ve çamuru oluşur. Bu nedenle kalıcı çözüm için ŞAHTERE FORTE, SİNİRLİ OT FORTE, Gökçek Aloe Vera JEL ve Gökçek İKSİR, KARACİĞER çayı ve Enfeksiyon Çayı kullanmanız gerekir. Bağırsaklarınıza mantar yerleşmiş, mantarlar tedavi edilmeden tedavi olmazsınız, çünkü mantarların üretmiş olduğu toksik maddeleri karaciğer arıtamazsa diğer organlara depolar.Hangi organa veya dokuya toksik madde depolanırsa orda problem çıkar.Günümüzde bakterilerin teşhisi kan, idrar ve gaita tahlilleri hemen yapılabilir, fakat mantarların teşhisi hemen hemen imkansız ve ancak belirtileri ve dilden anlaşılabilir.Antibiyotikler ve yanlış beslenme (tatlı, peynir türleri, siyah çay, kola vs) mantarları çoğaltır ve daha da kötüleşirsiniz.Kimyasal ilaçlar ve yanlış beslenme nedeniyle bozulan asit-baz dengesini kurmak gerekir, çünkü mikroplar asidik ortamda daha hızlı çoğalırlar.

Her Lokma en az 30 defa çiğnenmeli, doğru ÇİĞNEME den yutulan besinler mide başta olmak üzere diğer organlara zarar verir.Hücre merkezlerinde bulunan mitokondirininleri soba veya mini atom sentraline benzetebiliriz. Sobaya kalitesiz kömürü doldurursanız duman içinde kalırsınız ve aşırı artık madde (kül, duman, is) ortaya çıkar.Çiğnenmeyen besinlerde kalitesiz kömür gibi hücreler, hücre araları, bağ dokuları ve bütün organlarda artık madde (cüruf) yoğunlaşmasına sebep olur.Cüruflu ortamda ise bakteri, virüs ve mantarlar çok kolay çoğalır ve bağışıklık sistemi zayıflar, kişi önce halsiz, dermansız, yorgun olur ve aşırı uyur sonra ise birçok hastalığa yakalanır.

İngiliz Tuzu kullanımı:
Magnezyum sulfat derin tabakalardan toksin ve tuzları çekerek bagırsaklar yoluyla dışarı atar. Ödemleri indirir,böbreklerin işlerini kolaylaştırır. Bünyeye göre 1 tatlı kaşıgından 1 çorba kaşıgına kadar magnezyum sulfat ( kaya tuzuna benzer bir tuz ) bir bardak su ile karıştırılıp sabah içilirse,1-2 saat sonra büyük abdest gelir.Magnezyum sulfat,bagırsakların hızlı çalışmasını sagladıgından,akşam yemekten sonra degil,hazım bittikten sonra, sabah içilir.Hazmolunmamış yemek bagırsakları hızlı geçerek,bagırsakların kimyasal düzenünü bozar.

UYARI : Kan grubu "0" taşıyıcıları magnezyum sulfatan (İngiliz tuzu) çok etkilenirler. Bu sebebten onu sadece bazı tedavi metodlarında veya 2 haftada bir defa kullanabilirler. taşıyıcıları ise,magnezyum sulfatı, gerektiginde her gün veya haftada 2-3 defa ya da haftada bir defa devamlı kullanabilirler.

4

Cvp: İngiliz Tuzu Nerede Bulunur ve Satılır

İngiliz Tuzu ve faydaları hakkında detaylı bilgiye şu linkten https://www.sihhat.org/guzellik/ingiliz-tuzu_1951.htm ulaşabilirsiniz.