1

Konu: Keşfedilmemiş Cennet; Sinop

Keşfedilmemiş Cennet; Sinop
Gölge etme başka ihsan istemem sözüyle tanıdığımız filozof Diyojen, İ.Ö. 413'te Sinop'ta doğmuş. Her türlü gösterişten uzak, yaz kış fıçı içinde yaşayan Diyojen, en büyük erdemin doğaya uygun yaşamak olduğunu, böylece insanda tutku, ölçüsüzlük ve kendini beğenmişlikten eser kalmayacağını savunmuş. Sinop, ağırlıklı olarak bu felsefeyi benimseyen insanların yaşadığı bir kent. Turizmciler ve kentin yöneticileri, Sinop insanını şöyle anlatıyorlar: "İnsanlar çok sıcaktır. Geleni Sinoplu yapmaya çalışırlar. Genç kızlar sokaklarda sabahlara kadar korkusuzca gezer, balıkçı kahvelerinde oturup çay-kahve içerler. Kimse de rahatsız etmez. Polisiye olay hiç yok gibi. Sinop'ta herkes birbirini tanır. Sanayisi gelişmediği için başka illerden göç olayı da yok."

Karadeniz'in en kuzey ucunda bir yarımada üzerinde kurulu olan Sinop, iki büyük doğal limana sahip.
Akliman, üç tarafı ormanlarla bir tarafı denizle çevrili, yemyeşil düzlüklerden oluşan bir piknik alanı. Rengarenk çiçekleriyle ünlü Hamsaroz Koyu'nda tekne turları yapılıyor. Sinop'un Karadeniz'e 175 kilometre uzunluğunda kıyısı bulunuyor. Kıyı şeridinin çoğunluğu yer yer sarp kayalıklar, ormanlar, çakıllı ve kumlu doğal plajlardan oluşuyor. Boztepe Burnu'ndan bakınca gemi şeklinde görünen Sinop Kalesi'nde tavşankanı bir bardak çay yudumlarken eski Sinop evlerini ve yeşil-mavi koyları seyretmenin tadına doyulmuyor.
Balıkçı kahveleri, Yalı kahvesi, eski Sinop evleri, Tersana Hamamı ve Sinop Müzesi de görülmeye değer...
Kaynak: 2009-12-08 tarihinde Kadinlaricin.net web adresinde yayımlanan Karadenizde gezilecek yerler konulu yazıdan derlenmiştir.

2

Cvp: Keşfedilmemiş Cennet; Sinop

Sinop ve Rumlar'ın nostaljisi
Turizmciler, Sinop'a en çok Rum turist geldiğini söylüyor. Mübadele ile birlikte evlerini barklarını terkedip giden ve özlemlerini Ah Sinop vah Sinop, ayvalık meyvelik sözleriyle dile getiren Rumların torunları, ellerinde adreslerle mahallelere dağılıp dedelerinin yaşadıkları evleri arıyorlar. Geçen yıl 78 bin turistin ziyaret ettiği Sinop'ta 7'den 77'ye herkes turizmi konuşuyor. Otellerin yanısıra üçer odalı 200 tane de pansiyon bulunuyor Sinop'ta.

Sinop'un tepeler arasına sıkışmış ve çay havzası üzerinde kurulmuş şirin ilçesi Ayancık'ta da bitki örtüsünün gürlüğü dikkati çekiyor. Orman literatüründeki tüm ağaç türlerinin bulunduğu Ayancık'ta kirlenmemiş doğal plajlar, suların aşındırarak ilginç şekiller verdiği kayalıklar var. Yaz ile kış arasındaki sıcaklık farkının da az olduğu söyleniyor. Deniz ve orman manzaralı otellerden deniz birkaç dakika uzaklıkta... Yüzlerce yıllık geleneklere bağlı olarak dokunan keten kumaşlar da insanı hayran bırakıyor.
Kaynak: 2009-12-08 tarihinde Kadinlaricin.net web adresinde yayımlanan Karadenizde gezilecek yerler konulu yazıdan derlenmiştir.