1

Konu: Klimalardaki ısıtma modu

Klimalardaki ısıtma modunda soğuk üfleme neden olur?
Heat pump yani ısıtma modunda kullanılan split klimalar çalışma konumundayken; kullanıcı tarafından set edilen ayar sıcaklığına ulaştığında kompresörlerini off (kapalı) konumuna çevirirler. Ancak üfleme sıcaklığının 44-48°C derece civarında olmasından ötürü ve bu sıcaklığın klima plastik aksamına zarar verme olasılığı bulunmasından dolayı split klima cihazları oda sıcaklığı ile üzerlerinde bulunan ısıl yükü atarlar.

Bu sırada klima iç ünitesinden üflenen havanın sıcaklığı oda sıcaklığı olmaktadır. Ancak, kullanıcı vücut ısısı klimanın ısıtmış olduğu oda sıcaklığına adapte olduğundan 36-37°C'nin altındaki sıcaklık değerini soğuk hava hissi olarak algılamaktadır. Duvar tipi split klimalar ısıtma konumunda çalışırken kullanıcı tarafından set edilen ortam sıcaklığı 25°C seçilmesi halinde bu durum oluşmamaktadır.

2

Cvp: Klimalardaki ısıtma modu

Klima montajı nereye yapılırsa randımanlı çalışır?
Klimanızın yüksek performans ile çalışabilmesi için iç ve dış ünite arasındaki bakır boru mesafesinin ideal ölçülerde olması gerekmektedir. Küçük kapasiteli klimalarda (9.000 Btu/h, 12.000 Btu/h) bu mesafe yaklaşık 3-3,5 metredir ve 5 metreyi geçmesi istenmez. (Teknik olarak, 5 metrenin üzerinde montaj yapılabilir ancak sisteme ilave gaz şarj edilmesi gereklidir.) Yüksek kapasiteli klimalarda (18.000 Btu/h, 24.000 Btu/h) ideal montaj mesafesi 5 metredir. Klimanın dış ünitesi hava giriş ve çıkışının engellenmeyeceği bir yere monte edilmelidir.